Ceahlaul, pe podium

0
259

Ceahlăul lui Vasile Miriuţă continuă să surprindă în noul sezon, reuşind să învingă şi Oţelul, scor 2-0.

Nemţenii puteau deschide scorul încă din minutul 4, însă şutul din apropiere al lui Golubovici a fost reţinut de Boşneag. Replica s-a lăsat aşteptată doar 10 minute, cînd Giurgiu a ratat inexplicabil, trimiţînd peste poartă din 6 metri.

Echilibrul s-a menţinut pînă la pauză, dar s-a rupt imediat după ieşirea de la cabine. Golubovici l-a păcălit pe Boşneag cu o lovitură de cap de la 18 metri, însă şi pe tuşier, care n-a observat poziţia de ofsaid a vîrfului nemţean.

Gheorghiu a încheiat conturile în minutul 61 cu un şut superb din colţul careului advers. Nemţenii se impun cu 2-0 şi ajung la doar un punct de liderul Astra.

Echipele de start

Ceahlăul: Jovici – Dumitraş, Marc, Cînu, Cazan – Stana, Achim – Constantinescu, Golubovici, Chitoşcă – Jula
Rezerve: Miron, Ichim, E. Dică, Rusu, Onciu, Gheorghiu, Popadiuc

Oţelul: Boşneag – Cojoc, Sîrghi, Sg. Costin, D. Popescu – Giurgiu, Neagu, I. Filip – Marquinhos, Astafei, Iorga
Rezerve: Brăneţl, Milea, Adăscăliţei, G. Paraschi, Băjenaru, Sipovici, Tudorie

sursa: GSP TV