Filmul de Piatra #8

0
450

Voluntari, regizori, scafandri și cosmonauți! Se apropie Filmul de Piatra: competiție de scurtmetraje, proiecții speciale, workshop-uri, evenimente și SHORTS DAY, LONG NIGHT: filme scurte, concerte și DJ-seturi, pe vârful muntelui Cozla, de la apus până după răsărit!

A opta ediție a unuia dintre cele mai așteptate festivaluri de film din țară începe joi, pe data de 27 august, organizat exclusiv de voluntari puși pe treabă încă de la începutul anului!

Din cele 220 titluri în cele 5 categorii: 75 ficțiune, 48 documentare, 11 animație, 52 experimental, 34 videoclip, în urma selecției, în competiția Filmul de Piatra au rămas 46 de titluri (16 ficțiune, 9 documentar, 5 animație, 10 experimental, 6 videoclip), dintre care 6 sunt din Moldova.În afara competiției vor fi proiectate alte 25 de scurt-metraje (4 ficțiune, 10 documentar, 2 animație, 8 experimental, 1 videoclip), dintre care 3 din Moldova.

Juriul va fi alcătuit din Irina Margareta Nistor, Andra Radu, Hypno, Cristi Mărgulescu, Bogdan Șerban, Vlad Eftenie și Victor Purice.

Programul vă așteaptă, atât pe cei mici, cât și pe cei mari la cinema, la Curtea Domnească, în ceainăria Teaz și, bineînțeles, la mult dorita petrecere din Igloo. În cadrul programului organizat exclusiv de voluntari, [VP],din zona Curtea Domnească, vor exista concursuri tematice, recitaluri, concerte, jocuri, teatru și improvizație, dar și prăjiturele de dierite arome pregătite special de voluntari, toate în aer liber !

JOI 27 august
• Ceainăria Teaz 13:00-14:00 Meet the Festival

  • Curtea Domnească

16:00-20:30 Volunteer Power [VP]
20:30-21:00 Fast-forward Filmul de Piatra #8
21:00-23:00 Proiecție specială + Q&A: Chuck Norris vs. Communism
Chuck Norris vs. Communism, documentar, 2015, 78′, r. Ilinca Călugăreanu

VINERI 28 august
• Ceainăria Teaz

13:00-14:00 Guests Meet Guests [invitat: Irina Margareta Nistor]
16:00-17:00 Expoziție foto: Essential Street de Vlad Eftenie [vernisaj]
• Curtea Domnească

16:00-20:30 Volunteer Power [VP]
• Cinema Dacia

17:00-18:00 Filme de Piatra: Offcomp PIATRA + Q&A
Mișcarea în voluntariat, documentar, 19′, r. Brânduşa Bălan
Piatra Neamţ 365, 4’30”, r. Ovidiu Slătineanu
O zi din viaţa lui Cvadri, animaţie, 3’40”, r. George Mihalache [P] Păpuşa de cârpă, experimental, 4′, r. Geo Bărcan, Luca Nicolaescu, Delia Tărcăoanu
Little Romania, experimental, 3’40”, r. Andrei Dăscălescu [P] 18:00-19:00 Filme de Piatra: Offcomp MIX#1 + Q&A
Drumul spre succes, documentar, 31’, r. Andrei Teodorescu
Genţi din piele, documentar, 2’40”, r. Sergiu Ciorescu [P] [M] Brudina, documentar, 17’, r. Dragoș Hanciu
19:00-20:30 Filme de Piatra: Competiție #1 + Q&A
Boat Trip, ficțiune, 21’, r. Ozana Nicolau
Izzy Izvne, documentar, 13’, r. Călin Laur
Fabula Corbul şi Vulpea, animație, 1’40”, r. Vera Surățel [P] [M] SIN, ficțiune, 15’, r. Isabella Szanto
În spatele uşilor închise, videoclip, 5’, r. Florin Babei [P] Clovnul, ficțiune,14’, r. Anna Kalimar
Bixtonim – de pe jos, experimental, 2’, r. George Chiriță [P] Trece-un Nouraş, animație, 4’, r. Paul Mureşan [P] 20:30-22:00 Filme de Piatra: Competiție #2 + Q&A
Profesioniştii, ficțiune, 11’, r. Tudor Botezatu
Dincolo, documentar, 20’50’’, r. Răzvan Chirilă [P] Lecţia despre cerc, animație, 2’, r. Ştefan Morozan
Rider, documentar, 4’, r. Andrei Gheorghe [P] Morokle, videoclip 3’30”, r. Oleg Zano [M] Patru respirații, documentar, 9’30”, r. Ligia Ciornei
Litofit, experimental, 9’30”, r. Alina Ştefan [P] Închiriez mansardă rog seriozitate, ficțiune, 13’30”, r. Sorin Tănase [P] 22:00-00:00 Filme de Piatra: Competiție #3 + Q&A*
*program nerecomandat minorilor sub 16 ani
Cangurul Singuratic, 15’, ficțiune, r. Camelia Popa [P] Clara, ficțiune, 9’50”, r. Vlad Precup
Femei, ficțiune, 13’30”, r. Silvia Popescu
The Chacarron Horse, experimental, 3’, r. Claudiu Iordache
Tractor, ficțiune, 8’30”, r. Simona Constantin
Derbedeu, ficțiune, 12’30”, r. Liviu Crăciun
În fiecare zi (Macanache), videoclip, 3’20”, r. Tudor Ciurescu [P] În Ataş, ficțiune, 18’, r. Mircea Bobîna [P] [M] Vedem atâtea nenorociri că asta pare în plus, experimental, 3’10”, r. Vera Surățel [P] [M] Stinge lumina (Kill the Switch)!, experimental, 2’, r. Ionuţ Negrilă [P] • Hol Cinema Dacia 00:00-03:00 Guests Mix Guests [silent party, guests’ exclusive]

SÂMBĂTĂ 29 august

  • Cinema Dacia

11:00-13:00 Film pentru copii: Orășelul Alandala [Franța, 2014]
• Ceainăria Teaz

13:00-14:00 Guests Meet Guests [invitați: membrii juriului]
• Curtea Domnească

16:00-20:30 Volunteer Power [VP] • Cinema Dacia

16:00-17:00 Meet the Masters: Hypno

17:00-18:30 Filme de Piatra: Competiție #4 + Q&A

Dulceaţă de trandafiri, ficțiune, 10’30”, r. Mirona Radu [P] Elmando, animație, 3’20”, r. Anton Octavian
Dă-mi înapoi jucăria, videoclip, 3’40”, r. Aaron Balazs
Sărbători în familie, documentar, 11’15”, r. Gabriela Manolache
Golanii, ficțiune, 16’20”, r. Bogdan Drumea
Autoportret, experimental, 2’50”, r. Ioana Țurcan [P] Fereastra, ficțiune, 15′, r. Georgiana Moldoveanu
Noi în anul 2000, documentar, 14’, r. Tedy Necula [P] De ce au dispărut dinozaurii, ficțiune, 15’50”, r. Mihai Ghiță
18:30-20:00 Filme de Piatra: Competiție #5 + Q&A
Orşova, documentar, 19’20”, regia: Sebastian Văcăriuc [P] Şefu, Banii, animație, 1’40”, r. Vakuk
Li Chinezu, documentar, 5’, r. Liviu Crăciun
Alergând prin Bucureşti, experimental, 1’15”, r. Andrei Stamate [P] Bon Courage, documentar, 20’, regia: Alexandru Ursachi [P] [M] TypoPassage TypeForm, experimental, 2’20”, r. The Orion [P] Muzica în cântece, videoclip, 4’30”, r. Vlad Feneșan
Ireversibil, experimental, 3’50”, r. Laura Lazarescu-Thois [P] Young Burns, videoclip, 4’, r. Iustin Surpanelu
Frigiderul, experimental, 1’20”, r. Achim Scarlat
Casting Call, ficțiune, 12’50”, r. Conrad Mericoffer
20:00-21:30 Filme de Piatra: Offcomp MIX#2 + Q&A
Execuţia, ficțiune,13’40”, r. Petra Szocs
Vioara Roşie, experimental, 1’, r. Miruna Pavoni
Porcul Spinos, videoclip, 5’, r. Lucian Alexandrov [P] Omulan!, animație, 14’50”, r. Matei Branea
Lure, experimental, 3’20sec”, r. Anton & Damian Groves [P] Duminică dimineaţa, ficțiune, 20’, r. Bogdan Theodor Olteanu
21:30-23:00 Film: Copiii Preotului
Svecenikova djeca, ficțiune, 96′, Croația – Serbia, r. Vinko Brešan
• Platoul Cozla

19:30-07:30 SHORTS DAY, LONG NIGHT
[scurtmetraje ShortsUp, Robin and the Backstabbers, Partizan, Matze, Platonic Scale, Kurtiss Kromm, Bross & Major Ross]

DUMINICĂ 30 august
• Ponton Bâtca Doamnei

14:00-19:00 Kayak River Party
• Cinema Dacia

16:00-18:00 Best of Filmul de Piatra 2014
Gloria, ficțiune, 14′, r. Mara Ionescu
Tsapinarii, tribul munților, 13′, r. Petru I. Pap
Neintegrații, ficțiune, 20′ r. Andrei Nicolae Teodorescu
Tatăl nostru, ficțiune, 8′, r. Sergiu Lupșe
Marele zgomot, videoclip, 4′, r. Vlad Feneșan
Str. Drapelului nr. 0, 29′, r. Anca Oproiu
Pui de somn, animație, 6′, r. Paul Muresan
Vibrația, documentar, 14′, r. Germain Kanda
18:00-19:30 Filme de Piatra: Offcomp MIX#3 + Q&A
În vizită, documentar, 14’10”, r. Hedda Bednarszky [P] De-a baba oarba, experimental, 6’, r. Mircea Bobîna [M] Turbo, experimental, 6’10”, r. Remus Ilisie [P] This time, last year, experimental, 13’40”, r. Ana Savin
Despre oameni și roșii, documentar, 11’30”, r. Isabella Szanto
Have Sweet Dreams, ficțiune, 19’50”, r. Ciprian Suhar
20:00-21:00 And the Winners Are…
21:00-22:30 Focus: Cinema Dacia [proiecție eveniment]

[P] premieră
[M] made in Rep. Moldova
[VP] program organizat de voluntari: concerte, jocuri, ateliere, prăjituri, filmonadă, expoziții, handmade etc.

Evenimente cu intrare gratuită: toate evenimentele de la Curtea Domnească, Ceainăria Teaz, Ponton; filmul pentru copii de sâmbătă dimineața, toate proiecțiile de duminică.

Opțiunile de bilete sunt:
Abonament, 40 lei: acces la toate proiecțiile și la SHORTS DAY, LONG NIGHT, reducere 50% la telegondolă, ștrand și piscină pe perioada festivalului;
Bilet de o zi, 10 lei: acces de o zi pentru proiecțiile din cinema Dacia, de vineri și sâmbătă. Contravaloarea biletului va fi folosită pentru sprijinirea cinematografului;
Bilet la SHORTS DAY, LONG NIGHT, 40 lei: accesul la acest eveniment, în lipsa unui abonament;
Abonamentele și invitațiile vor fi schimbate cu brățări de acces la info desk-ul din Cinema Dacia, vineri și sâmbătă, între orele 13:00 și 20:00.

Pentru cei din alte regiuni, există chiar trei variante posibile de cazare:
• Opțiunea 1: „WILD” – campingul cu cortul (sau rulota) la festival, la cumpărarea unui abonament (40 lei, asigură intrarea la toate evenimentele festivalului și 50% la piscină și telegondolă); campingul e situat în ștrand, are toate facilitățile de camping și e foarte frumos!
• Opțiunea 2: „BOEM” – căsuțe în ștrand; căsuțele au câte un pat dublu, băi și dușuri comune; special pentru festival, prețul unei căsuțe este de 50 lei pe noapte pentru 1 sau 2 nopți sau de 40 lei pe noapte pentru 3 sau 4 nopți. Căsuțele disponibile sunt în număr limitat, așa că vă rugăm să rezervați din timp la numărul 0746 057 133.
• Opțiunea 3: „HOLLYWOOD” – Central Plaza Hotel, 4 stele; special pentru festival, la prețul de 250 lei pe noapte pentru o cameră dublă cu mic dejun inclus. Rezervări la 0723 250 808.

Entuziasmul la maximum, prognoza meteo excelentă, line-up de zile mari! Abia așteptăm!

11760282_946999615367646_8368882162390835548_n

11919121_964768683590739_3945324790527512494_n

 

Lasă un răspuns